Victron Blue Smart IP65 Charger - 6V/12V - 1.1A - 120V - 1-15 [BPC120134124R]
TMK-101853
/
Shipping calculated at checkout.
  • In stock, ready to ship
  • Inventory on the way
Blue Smart IP65 Charger - 6V/12V - 1.1A - 120V - 1-15P
The battery is charged, smartly... to the perfect condition
Recovery of deeply-discharged 'dead' batteries
Connect the battery with ease
Check the status of your battery remotely
Specifications:
  • Input Voltage & Frequency Range: 100 - 250VAC | 45 - 65Hz
  • Efficiency: 82%
  • Standby Power Consumption: <0,5 W
  • Minimum Battery Voltage: Starts charging from down to 0 V
  • Charge voltage 'absorption': Normal: 7,2 V | 14,4 V / High: 7,35 V | 14,7 V / Li-ion: 7,1 V | 14,2 V
  • Charge Voltage 'float': Normal: 6,9 V | 13,8 V / High: 6,9 V | 13,8 V / Li-ion: Disabled
  • Charge Voltage 'storage': Normal: 6,6 V | 13,2 V / High: 6,6 V | 13,2 V / Li-ion: 6,75 V | 13,5 V
  • Charge Current: 1.1 A
  • Low-Current Mode: 0,5A
  • Temperature Compensation (lead-acid batteries only): 8 mV/°C | 16 mV/°C
  • Power Supply Mode: Yes
  • Back Current Drain: 0,1 Ah/month (140uA)
  • Protection: Reverse polarity, Output short circuit, Over-temperature
  • Operating Temp. Range: -30 to +50°C (full rated output up to 30°C)
  • Humidity (non-condensing): Max 95%
  • Charge Algorithm: 7-stage adaptive
  • Bluetooth: 4dBm, 2402–2480 MHz
Enclosure Specifications:
  • Battery-Connection: Black and red cable of 1,5 meter
  • 230V AC connection: 1.5m cable with CEE 7/16 or AS/NZS 3112 plug
  • Protection Category: IP65 (splash and dust proof)
  • Weight: 0,4 kg
  • Dimensions: 38 x 64 x 153 mm