Lenco 16" x 12" Heavy Duty Performance Trim Tab Kit w/Standard Tactile Switch Kit 12V [RT16X12HD] - Themarineking.com
Lenco 16" x 12" Heavy Duty Performance Trim Tab Kit w/Standard Tactile Switch Kit 12V [RT16X12HD]
TMK-29252
/
Shipping calculated at checkout.
  • Low stock - 4 items left
  • Inventory on the way
Heavy Duty Performance Trim Tabs
Fast response electric actuators for precise control. Fully submersible. All Plug & Play Deutsch connections. Blades are Electro-Polished 12 Gauge - 304 SS with 1" turned up edges, 85 degree inside taper, and 1/4" diameter hinge pin. Extreme Duty actuators with 5/16" SS bolts. Kit is factory assembled with full transom back plate, mechanical strain relief cable seal, adjustable C-channel mounting brackets, and 3.75" sacrificial anodes.
We make the best boats better!™
  • Actuator speed is precise and controllable so there are no surprises at top speeds
Actuators
  • Instant response
  • Fully submersible, maintenance-free and sealed for life
  • High-impact, 50% glass fiber-filled, ultraviolet-resistant nylon case
  • 5/16" stainless steel bolts
Standard Solid State Tactile Switch Kits with Retractor Feature
#15069-001 (124SSR)
For 12-volt single actuator systems. Control box is waterproof, self-contained, sealed, solid state, Deutsch connected for easy Plug & Play installation, and features built-in retractor. Kit includes 36" power pigtail and nylon nuts for mounting keypad. Colorful display box.
Features
  • Built-In Retractor Feature
  • Solid State Electronics
  • Plug & Play
  • Low Profile Design
  • Self-Contained, sealed keypad & solid state control box with waterproof connectors
  • Simple, Quick Installation
  • Includes 36" power pigtail for control box
  • 2" hole cut-out size, overall size 2.75" x 2.75'