Lectrotab XKA Stainless Steel Trim Tab Kit w/Rocker Switch - 9 x 12 [XKAF9X12] - Themarineking.com
Lectrotab XKA Stainless Steel Trim Tab Kit w/Rocker Switch - 9 x 12 [XKAF9X12]
TMK-96263
/
Shipping calculated at checkout.
  • Low stock - 4 items left
  • Inventory on the way
XKA Stainless Steel Trim Tab Kit with Rocker Switch - 9 x 12
Features:
  • Continuous rolled and pinned hinge provides added strength and eliminates the need for welding
Technical Specifications:
  • Trim Tab Size (L x W) - 9" x 12" (23 x 30 cm)
  • Boat Length - 16' to 25' (5 to 7.5 M)
  • Trim Tab Material - 12 gauge, 304 Stainless Steel
  • Actuator DC Voltage - 12 V
  • Actuator Stroke Length - 2.25" (57 mm)
  • Actuator Cable Length  - 23' (7 M)
  • Actuator Vertical Height - 11.875" (302 mm)
  • Rocker Switch Dimensions (W x H) - 3.125" x 3.25" (79.4 x 82.5 mm)
  • Rocker Switch Mounting Hole Cutout (H x W) - 2.25" x 2" (57.5 x 50 mm)
  • Rocker Switch Operating Voltage - 12 or 24 V