Lectrotab XKA Stainless Steel Trim Tab Kit w/One-Touch Control - 9 x 24 [XKASL9X24]
TMK-96273
/
Shipping calculated at checkout.
  • Low stock - 3 items left
  • Inventory on the way
XKA Stainless Steel Trim Tab Kit with One-Touch Control - 9 x 24
Features:
  • Continuous rolled and pinned hinge provides added strength and eliminates the need for welding
Technical Specifications:
  • Trim Tab Size (L x W) - 9" x 24" (23 x 61 cm)
  • Boat Length - 24' to 37' (7 to 11 M)
  • Trim Tab Material - 12 gauge, 304 Stainless Steel
  • Actuator DC Voltage - 12 V
  • Actuator Stroke Length - 2.25" (57 mm)
  • Actuator Cable Length  - 23' (7 M)
  • Actuator Vertical Height - 11.875" (302 mm)
  • Rocker Switch Dimensions (W x H) - 3" x 3" (77 x 77 mm)
  • Rocker Switch Mounting Hole Cutout (H x W) - 2.25" x 2.5" (57 to 64 mm)
  • Rocker Switch Operating Voltage - 12 or 24 V