Lectrotab XKA Stainless Steel Trim Tab Kit w/MLC-1 Control - 12 x 12 [XKASML12X12]
TMK-96283
/
Shipping calculated at checkout.
  • Low stock - 4 items left
  • Inventory on the way
XKA Stainless Steel Trim Tab Kit with MLC-1 Control - 12 x 12
Features:
  • Continuous rolled and pinned hinge provides added strength and eliminates the need for welding
Technical Specifications:
  • Trim Tab Size (L x W) - 12" x 12" (30 x 30 cm)
  • Boat Length - 18' to 32' (5.5 to 9.5 M)
  • Trim Tab Material - 12 gauge, 304 Stainless Steel
  • Actuator DC Voltage - 12 V
  • Actuator Stroke Length - 2.25" (57 mm)
  • Actuator Cable Length  - 23' (7 M)
  • Actuator Vertical Height - 11.875" (302 mm)
  • Control Dimensions (W x H) - 3.15" x 3.07" (80 x 77 mm)
  • Control Mounting Hole Cutout - 2" (50 mm)
  • Control Operating Voltage - 12 or 24 V