Lectrotab XKA Aluminum Alloy Trim Tab - 9x12 [XKA9X12A] - Themarineking.com
Lectrotab XKA Aluminum Alloy Trim Tab - 9x12 [XKA9X12A]
TMK-96042
/
Shipping calculated at checkout.
  • Low stock - 5 items left
  • Inventory on the way
XKA Aluminum Alloy Trim Tab - 9 x 12
*Control switch not included
Technical Specifications:
  • Trim Tab Size (L x W) - 9" x 12" (23 x 30 cm)
  • Boat Length - 16' to 25' (5 to 7.5 M)
  • Trim Tab Material - Marine grade 6005-T5 Aluminum Alloy
  • Actuator DC Voltage - 12 V
  • Actuator Stroke Length - 2.25" (57 mm)
  • Actuator Cable Length  - 23' (7 M)
  • Actuator Vertical Height - 11.875" (302 mm)