Lectrotab XKA Aluminum Alloy Trim Tab - 12x24 [XKA12X24A] - Themarineking.com
Lectrotab XKA Aluminum Alloy Trim Tab - 12x24 [XKA12X24A]
TMK-96056
/
Shipping calculated at checkout.
  • Low stock - 2 items left
  • Inventory on the way
XKA Aluminum Alloy Trim Tab - 12 x 24
*Control switch not included
Features:
  • All Tabs sealed with a corrosive resistant epoxy coating
  • Equivalent strength to 10 gauge stainless steel
  • "No Break" polypropylene hinge tested over 300,000 cycles to a 90° bend without failure
Technical Specifications:
  • Trim Tab Size (L x W) - 12" x 24" (30 x 61 cm)
  • Boat Length - 28' to 48' (8.5 to 14.5 M)
  • Trim Tab Material - Marine grade 6005-T5 Aluminum Alloy
  • Actuator DC Voltage - 12 V
  • Actuator Stroke Length - 2.25" (57 mm)
  • Actuator Cable Length  - 23' (7 M)
  • Actuator Vertical Height - 11.875" (302 mm)